Aydın Ayaydın’dan Akbelen açıklaması: Cumhurbaşkanı’nın bu yönünü bilmeyenler yanlış düşünüyor

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aydın Ayaydın, Habertürk Televizyonu canlı yayınında Hülya Hökenek’in sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Akbelen Ormanı çevresinde kömür madeninin genişletilmesi için verilen kamulaştırma kararını kaldırmasına değinen Aydın Ayaydın, Erdoğan’dan bunu talep ettiğini söyledi.

Kamulaştırma kararından vicdanen rahatsız olduğunu belirten Ayaydın, “Sayın Cumhurbaşkanı kararnamesi ile karar çıktı. Milas ilçemize bağlı üç köyde toplam 190 parsel kamulaştırıldı. Gece, Resmi Gazete’de yayınlanınca gördüm. Sabah ilk işim bölgeye gittim. Köylere gittim. Kamulaştırılmasına karar verilen bölgeye gittim. Köylülerle görüştüm, yerinde inceleme yaptım. Sonuçta buranın kamulaştırma kararının bana göre yerinde olmadığı konusunda bir görüş belirdi. Halkın talepleri zeytin alanlarının kömür havzasına, linyit kömürüne terk edilmesine vicdanen rahatsız oldum. Böyle güzel alanın kömürle bağdaştırılmasını uygun görmedim” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANI’NIN BU YÖNÜNÜ BİLMEYENLER YANLIŞ DÜŞÜNÜYOR’

Daha sonra Erdoğan’la görüştüğünü anlatan Ayaydın, “Sayın Cumhurbaşkanımızı telefonla aradım, kamulaştırma kararıyla ilgili görüşlerimi ve vatandaştan edindiğim izlenimleri aktardım. Bölgedeki yansımaları olduğu gibi net olarak Sayın Cumhurbaşkanıma aktardım. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu yönünü bilmeyenler yanlış düşünüyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne olayları objektif olarak götürdüğünüz vakit onu tetkik eder, danışmanlarıyla, uzmanlarıyla araştırır. Hiç çekinmeden kararından döner. Sayın Cumhurbaşkanım ‘Hocam ben bunu değerlendireceğim’ demişti. Ertesi gün Sayın Cumhurbaşkanı’nın Şırnak ve Mardin’de mitingi vardı. Sayın Cumhurbaşkanıma ulaştım. Dedi ki ‘Arkadaşlarla değerlendiriyoruz, bu akşam sonuçlandırırız’. Öğleden sonra akşama doğru Sayın Cumhurbaşkanımı aradım, Akbelen ve kamulaştırma konusunu tekrar talepte bulundum. ‘Sayın Cumhurbaşkanım size bu talebimi kamuoyuyla paylaşmak istiyorum’ dedim. ‘O senin takdirindir’ dedi. Bunu duyduğum anda kararın olumlu olacağı yönde sinyaller almış oldum” dedi.

‘SEÇİM YATIRIMI DENMESİ SON DERECE ÇİRKİN’

“Hemen danışmanlarıma talimat verdim. Sayın Cumhurbaşkanıma neler aktardığımı, edindiğim izlenimleri bir bülten hazırlattım ve basına geçtim” diyen Ayaydın, “24 saat boyunca tek bir dakika uyumadım. Bu olayla yattım, sabaha kadar yatakta kıvrandım, sonucunu bekledim. Oradaki köylülerimizin durumunu görünce ciddi anlamda rahatsız oldum. Resmi Gazete’de kararı görünce çok rahatladım ve ilk defa uyudum. Cumhurbaşkanlığı bilerek bu kararı önce çıkarmış sonra benim girişimleriyle kaldırmış, seçim yatırımı olarak diye son derece çirkin düşünce. Asla ne benim böyle bir düşünce oldu ne de Sayın Cumhurbaşkanımızın. Tamamen olaylar size anlattığım şekilde gelişti” ifadelerini kullandı.

HABERİN TAMAMI

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x