Beyaz Saray Netanyahu’yu nasıl görevden uzaklaştıracağını araştırıyor

ABD basınında yer alan haberlere göre Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de devam eden savaşı ele alma biçimiyle ilgili artan hayal kırıklığı, ABD’li yetkilileri İsrail hükümetini çökertme yöntemlerini araştırmaya itti.

“NETANYAHU HÜKÜMETİNİ NASIL ÇÖKERTİRİZ?”

İsrailli bir uzman New York Magazine’e “Yönetimden bir kişi bana neyin Netanyahu koalisyonunu çökerteceğini sorusunu sordu” ifadelerini kullandı.

Raporlarda adı geçen ABD’li bir uzman, Beyaz Saray’ın şunun farkına vardığını söylüyor: “Netanyahu kendi başına bir köşeye sıkıştı. Manevra yapacak alanı yok. Bizi kazıklıyor. Bu konudaki siyasetin tamamen değişmesi gerekiyor ve bence zaman daralıyor.”

Rapor, Biden ile yaptığı, Washington’un Gazze’deki sivil ölümleriyle ilgili derin endişelerini vurguladığı, Netanyahu’nun İsrail’e ve onun çıkarlarına yarardan çok zarar verdiğini ileri sürdüğü sert röportajın yayınlanmasından saatler sonra geldi . Güney Gazze’nin Refah’ında planlanan IDF operasyonunu “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “İsrail’e artık faydadan çok zarar verdiğini” söylemişti.

Biden, MSNBC kanalına verdiği röportajda, Netanyahu’nun Gazze’deki saldırılarının ve bu saldırılarda öldürülen 30 binden fazla sivilin sorumluluğunun ağır olduğunu söyleyerek, bu kadar insanın sadece “Hamas’ın peşinden giderek öldürülemeyeceğini” ifade etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x