Gözlerinizi Şımartın: Göz Yorgunluğunu Gidermenin Keyifli Yolları

Uzun süre kesintisiz bir ekrana bakmak zorunda kalıyorsanız, parlamayı azaltan gözlük takabilir veya monitörünüze parlamayı azaltan cihazlar takabilirsiniz. Uzun süre araç kullanıyorsanız, zorlanmayı önlemek için UV korumalı güneş gözlüğü takın.

Uyumak

Uyumak her zaman gözleri rahatlatır. Eğer bu pratik değilse gözlerinizi kapatıp beş dakika dinlenmek işe yarayabilir. Geceleri uyuyabileceğiniz bağlantılarınız olsa bile yapmamalısınız. Gözlerinizi bir dereceye kadar kuruturlar ve uyurken bile gözlerinizi yorarlar.

Loş Sert Aydınlatma ve Parlama
Çevrenizdeki ışık seviyesini düşürün veya gölgeye geçin. Bilgisayar ekranına bakmaktan dolayı gözleriniz yoruluyorsa, monitördeki güneş ışığının parlamasını azaltmak için panjur veya gölgelik kullanın ve üstünüzdeki ve arkanızdaki ışıkları doğrudan bilgisayar ekranına yansımayacak şekilde ayarlayın. Bilgisayar monitörünüzü beyaz bir duvarın hemen önüne yerleştirmeyin; bu yalnızca üzerinize gelen parıltıyı artırır.

Soğuk su
Yüzünüze soğuk su çarpın. Dayanabiliyorsanız buz küpleriyle aşırı soğuk su deneyin. Üç ila yedi dakika boyunca yüzünüze ve boynunuzun arkasına püskürtün. İmkanınız varsa soğuk kompres veya buzdolabında ya da derin dondurucuda sakladığınız göz maskesini uygulayın.

Buharda Havlu
Soğuk su işe yaramazsa, tıpkı yüz bakımı sırasında kullandığınız gibi buharlı bir havlu kullanmayı deneyin. Bir kaseye ılık su koyun ve içine bir bez batırın. Bezi her tarafa damlamayacak şekilde sıkın ve kapalı gözlerinizin üzerine yerleştirin. Kaynayan suyu sıcak yapmayın. Mentol veya okaliptüs yağıyla hazırlanmış sıcak bir bez oldukça ferahlatıcı olabilir.

Çay Poşetleri ve Salatalık Dilimleri

Göz kapaklarınıza çay poşetleri veya salatalık dilimleri koymak gibi güzellik rejimleri göz kapaklarınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, soğuk kompres daha etkili ve daha az zahmetlidir ve yabancı maddelerin gözlerinize kaçma riski daha azdır.

Sulu kalın
Gün içinde yeterince su almıyorsanız gözleriniz ve çevresindeki cilt iltihaplanabilir. Bol su içirin, kafeinli ve şekerli içeceklerden kaçının. İyi sıvı alımı sağlığın anahtarıdır ve vücudunuzdaki sıvı eksikliği her şeyi zorlayabilir.

Gözlerinizi Yağlayın
Gözlerinizi yağlı tutun. Susuz kalmamak ilk adımdır, ancak geçici yardım için göz damlası değil yapay gözyaşı kullanın. Daha kronik bir rahatsızlığınız varsa gözlükçünüze danışın. Keten tohumu yağı almayı da doktorunuzla tartışabilirsiniz; zamanla göz kuruluğunun giderilmesini sağlayabilir.

Uzun Süre Aynı Mesafeye Bakmayın
Göz yorgunluğunuz yakın bir şeye çok uzun süre bakmaktan kaynaklanıyorsa 20-20-20 atasözünü takip edin. Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 feet uzaktaki bir şeye odaklanın.

Boynunuzu Esnetin
Gözleriniz kapalıyken biraz boyun esnetme hareketi yapın. Göz yorgunluğu genellikle boyun gerginliğiyle birlikte görülür ve birinin hafifletilmesi diğerine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kan akışını da artıracak ve bu da her şeye yardımcı olacaktır.

Yüzünüze Masaj Yapın
Kendinize hızlı bir yüz masajı yapın. Elmacık kemiklerinizi, alnınızı ve şakaklarınızı ovun. Boyun germeye benzer şekilde kan akışını artıracak ve çevredeki kas gruplarını gevşetecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x